Centrum ogrodnicze

Istnieje od 2005 roku i stale rozwija się. W ofercie, którą ciągle powiększamy, można znaleźć wszystko co potrzebne jest do stworzenia i pielęgnacji ogrodu. Nasi pracownicy, którzy przez wiele lat zdobywali doświadczenie w tworzeniu ogrodów, doradzą i pomogą znaleźć rozwiązanie. Na miejscu możemy dobrać odpowiednie rośliny do konkretnego stanowiska w ogrodzie. Zapraszamy serdecznie od lutego do grudnia!

Artykuły o ogrodach

Ogród - 12 miesięcy

Polecamy

Oferta

SZKLARNIE OGRODOWE

Szklarnie ogrodowe wysokiej jakości, konstrukcje aluminiowe, szkło, poliwęglan, cieplarnie, tunele foliowe, zadaszenia tarsowe, akcesoria do szklarni.

ROŚLINY

Rośliny pochodzą z naszej szkółki, którą stale rozwijamy a także z renomowanych szkółek z Polski, znajdujących się w zbliżonych warunkach klimatycznych do naszych.

NASIONA I CEBULKI

Nasiona kwiatów i warzyw, profesjonalne mieszanki nasion trawnikowych, cebulki kwiatowe.

PODŁOŻA OGRODOWE

Podłoża ogrodowe, ziemia, kompost, dodatki (keramzyt, perlit, hydrożel itp.).

GRYS

Różne rodzaje grysów do ogrodu.

NAWOZY

Nawozy naturalne, sztuczne, mieszane, płynne i granulowane.

ŚRODKI OCHRONY ROŚLIN

Chemiczne i naturalne środki ochrony roślin.

NARZĘDZIA

Narzędzia i akcesoria do pielęgnacji ogrodów, m.in.: szpadle, łopaty, grabie, areatory, walce, sekatory, nożyce i wiele innych.

KARMNIKI

Różne rodzaje grysów do ogrodu.

PŁOTKI, SIATKI, OBRZEŻA OGRODOWE

Obrzeża drewniane, rolbordery, palisady, płotki, obrzeża plastikowe, siatki plastikowe.

FOLIE I AGROWŁÓKNINY

Folie i agrowłókniny, maty szkółkarskie, maty cieniujące.

DEKORACJE I RZEŹBY OGRODOWE

Oryginalne dekoracje wykonane z metalu, ceramiki, kamienia, tworzyw sztucznych.

SYSTEMY NAWADNIAJĄCE

Profesjonalne automatyczne systemy nawadniające; zraszacze, elektrozawory, sterowniki, rury, złączki, linie kroplujące, akcesoria. Doradztwo.

ZBIORNIKI NA DESZCZÓWKĘ

Zbiorniki do zbierania deszczówki o różnych pojemnościach.

PODPORY DO ROŚLIN

Wiele wzorów podpór, kratek, tyczek wykonanych z metalu, drewna, bambusu oraz tworzyw sztucznych.

AKCESORIA DO PODLEWANIA

Węże ogrodowe, złączki, konewki, wiadra, zraszacze, lance, programatory.

DONICE I CERAMIKA

Duży wybór donic ceramicznych oraz z tworzywa sztucznego, figurki, ozdoby ogrodowe.

KORA OGRODOWA

Różne frakcje kory sosnowej, kora olchowa, mulcz, zrębki kolorowe.

GRILLE I AKCESORIA

Różne rodzaje grilli, akcesoria, podpałki, węgiel, brykiet, ogniska ogrodowe.

Ogrody

Wiedza zdobyta podczas nauki w szkołach ogrodniczych (TECHNIKUM OGRODNICZE w Białymstoku) oraz na wyższych uczelniach (Wydział Ogrodniczy SGGW w Warszawie i Wydział Ochrony Środowiska na POLITECHNICE BIAŁOSTOCKIEJ) a także bezcenne doświadczenie zdobywane przez wiele lat przy projektowaniu, zakładaniu i pielęgnacji ogrodów dało nam szeroki zakres wiedzy, którą teraz z powodzeniem możemy dzielić się z naszymi klientami.

Co jest potrzebne do stworzenia dobrego ogrodu?

* pomysł;
* wiedza teoretyczna;
* doświadczenie;
* dobre materiały, rośliny;
* to „coś”, co pozwala twórcy ogrodu poczuć miejsce i zrozumieć potrzeby domowników.

Jak to zrobić ?

1. Pomysł na ogród najpierw warto przelać na papier – możemy to zrobić sami lub poprosić o pomoc dobrego projektanta. Oszczędzi to nam wielu kosztownych prób i zmian, ponieważ dużo łatwiej i taniej jest wytrzeć rysunek gumką niż przenosić rośliny czy kamienie w realu.

Podczas projektowania ogrodu przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę:
* styl architektoniczny dominujący w naszym domu i jego otoczeniu – styl ogrodu powinien pasować do stylu naszego domu. Dotyczy to ogrodzenia, małej architektury ogrodowej, kształtu trawników i rabat, doboru materiałów i roślin. Ostatnio modny nowoczesny styl w budownictwie powinien mieć odniesienie w ogrodzie, który powinien być jakby przedłużeniem wnętrza naszego domu i nawiązywać stylistycznie do niego

* roślinność występującą na naszej działce i jej najbliższym otoczeniu – warto poświęcić chwilę na obejrzenie i rozpoznanie gatunków roślin z okolicy. Rośliny występujące dziko są przystosowane do gleby i klimatu, więc będą odporniejsze i łatwiej przetrwają w dobrej kondycji i będą cieszyć oko bez dużych nakładów pracy.

* strefę klimatyczną, pogodę – rośliny, które są przystosowane do naszego klimatu będą zdrowsze i nie będą wymagać specjalnej ochrony na zimę i nadzwyczajnych zabiegów pielęgnacyjnych. Nie musimy mieć kolekcji roślin z całego świata aby stworzyć ładny ogród.

* potrzeby domowników dotyczące późniejszego użytkowania ogrodu – komunikacja w ogrodzie, plac zabaw, siłownia zewnętrzna, ulubiony sposób spędzania wolnego czasu, miejsce na wypoczynek dla całej rodziny, warzywniak sad zielnik, pracochłonność w późniejszej pielęgnacji ogrodu – jedni lubią pracować w ogrodzie a inni wolą tylko podziwiać i odpoczywać, obecność zwierząt w domostwie;

* wpływ ogrodu na środowisko naturalne – należy zminimalizować negatywny wpływ naszego domu i ogrodu na środowisko naturalne (ograniczenie spływów powierzchniowych wód opadowych, ograniczenie erozji gleby, unikanie zanieczyszczania powietrza, wody i gleby, wykonywanie nasadzeń mających dobry wpływ na środowisko – rośliny i miejsca przyjazne pszczołom, ptakom i drobnym zwierzętom…, rośliny okrywowe i zadarniające na skarpach itp… Bardzo korzystne dla środowiska jest tworzenie małej retencji wody – ułatwianie zatrzymywania wody w glebie poprzez zmniejszanie powierzchni betonowych i asfaltowych do minimum, tworzenie zagłębień i oczek wodnych, które dodatkowo urozmaicają życie biologiczne wokół nas.

Po akceptacji projektu należy stworzyć prosty plan - harmonogram prac.

* Najpierw porządki, czyli usunięcie niepotrzebnych elementów – gruz, chwasty, niepotrzebne rośliny. W niektórych przypadkach konieczne jest użycie herbicydów do zniszczenia uciążliwych chwastów wieloletnich (perz, mniszek, skrzyp, oset).

* następnie wstępne modelowanie (ukształtowanie) terenu – często przy użyciu koparki. Na tym etapie nie rozwozimy jeszcze czarnoziemu natomiast używamy zwykłej polnej ziemi. Możemy przywieźć czarnoziem i zostawić go na hałdzie w przypadku, jeżeli póżniejsze wwiezienie go do ogrodu będzie utrudnione np. poprzez nową nawierzchnię z kostki brukowej.

* prace budowlane – ogrodzenie, nawierzchnie utwardzone (ścieżki, podjazdy, parkingi), murki oporowe, obrzeża, mała architektura ogrodowa (altana, grill, plac zabaw, drewutnia, pergole itp…). Podczas układania nawierzchni z kostki brukowej warto pamiętać o położeniu przepustów np. z szarej rury PCV o średnicy 110mm w kilku miejscach. W późniejszych etapach przydadzą się nam do poprowadzenia kabli oraz rur nawadniania.

* prace instalacyjne – rozprowadzenie instalacji drenażu, automatycznego nawadniania, elektrycznej itp….

* nawiezienie żyznej ziemi (najczęściej czarnoziem lub specjalnie przygotowana mieszanka). Słabą ziemię możemy wzbogacić także gliną, torfem, kompostem, obornikiem, nawozami zielonymi. Na tym etapie można wykonać analizę chemiczną gleby w naszym ogrodzie i czarnoziemu, który zamierzamy nawieźć. Pomoże to uniknąć popełnienia kosztownych błędów i ułatwi poprawienie właściwości fizykochemicznych gleby (np. dodanie materii organicznej, odkwaszenie lub rozluźnienie gleby). Takie analizy gleb wykonują Okręgowe Stacje Chemiczno-Rolnicze. Przy przekazywaniu próbki możemy także poprosić o zalecenia nawozowe.

* sadzenie roślin – należy zaopatrzyć się w rośliny według listy z projektu. Najlepiej szukac roślin z pewnego źródła – niektóre duże sieci handlowe sprzedają rośliny pochodzące z dużych szkółek z zachodniej Europy, które zostały szybko wyhodowane i transportowane w celu wypracowania maksymalnego zysku, często ze szkodą dla ich jakości i trwałości, dlatego najlepiej dobrze przyjrzeć się całej roślinie – w tym również jej bryle korzeniowej. Rośliny rozstawiamy zgodnie z projektem, w tym momencie możemy dokonac delikatnych korekt w miarę potrzeby. Posadzone drzewa, pnącza lub rośliny „na pniu”

* wyrównanie powierzchni między posadzonymi roślinami i ułożenie mat antychwastowych oraz ściółki z kory, mulczu, grysu itp….

* siew trawy, dodatki i detale – wykonanie trawnika jest zazwyczaj ostatnim etapem zakładania ogrodu, jednak w wyjątkowych sytuacjach można zmienić kolejność. Na przykład wtedy, kiedy dzielimy pracę na etapy – trawę siejemy w pierwszym roku aby uporządkować działkę a sadzenie roślin odkładamy na kolejny rok np. z powodów finansowych. Po posadzeniu roślin należy zastosować podpory dla roślin, które tego wymagają (większość drzew, pnącza). Po rozłożeniu ściółki na rabatach możemy uzupełnić kompozycję o dodatki (np. srebrne kule ze stali nierdzewnej lub szkła, ozdoby w postaci metalowych owadów, lampy itp..). To jest też dobry moment na umieszczenie budek dla ptaków, owadów czy tez jeża.

Wykonanie

Przed rozpoczęciem prac warto policzyć materiały i robociznę – w przypadku zatrudnienia ekipy do wykonania ogrodu zawsze należy prosić o kosztorys przed podpisaniem umowy. W przypadku samodzielnego wykonywania poszczególnych prac można poprosić o wycenę materiałów w centrum ogrodniczym (np. rośliny, kora, maty, obrzeża itp.).
Prace możemy wykonać jednorazowo w jednym sezonie, lub podzielić na etapy. Zawsze jednak dobrze jest wspierać się projektem i zaplanowaną kolejnością robót.
Do wykonania ogrodu warto używać dobrych materiałów. Dotyczy to zwłaszcza ziemi oraz roślin. Dzięki temu unikniemy problemów w przyszłości.

 
 

Pielęgnacja

Jest istotnym uzupełnieniem i kontynuacją pracy włożonej w założenie ogrodu, ponieważ zakończenie prac związanych z sadzeniem roślin i siewem trawy to dopiero początek nowej przygody z ogrodem. Dotyczy to również osób, które przy projektowaniu ogrodu założyły sobie minimalny wkład pracy w pielęgnację w kolejnych latach. Do najważniejszych prac pielęgnacyjnych należą:

* podlewanie roślin i trawnika – dotyczy to także ogrodów z automatycznym systemem nawadniającym. Należy obserwować pogodę, sprawdzać wilgotność gleby i kondycję roślin i dostosować częstotliwość nawadniania do sytuacji. Nie należy przesadzać ani w jedną ani w druga strone, ponieważ przelanie roślin może być dla nich tak samo groźne jak zasuszenie.

* nawożenie – najważniejsze jest uzupełnienie składników pokarmowych wiosną w momencie ruszenia wegetacji. Nawozimy wówczas większość roślin oraz trawnik. Drugim terminem nawożenia roślin jest czerwiec lub lipiec, natomiast trawniki nawozimy co 4-6 tygodni. Ostatnie nawożenie wosenno-letnie powinno zakończyć się z końcem sierpnia. W celu zaopatrzenia roślin w składniki pokarmowe (zwłaszcza potas) przed zimą stosujemy nawozy jesienne z minimalną zawartością azotu

* cięcie roślin – najwięcej cięć wykonujemy wiosną. Omijamy wówczas krzewy kwitnące wiosną na ubiegłorocznych pąkach, ponieważ skrócenie ich pędów spowoduje osłabione kwitnienie – w tym przypadku poczekajmy z cięciem aż przekwitną. Przycięcie wielu gatunków bylin i niektórych krzewów po pierwszym kwitnieniu (np. lawenda, szałwia, pięciornik krzewiasty, tawułki japońskie) spowoduje, że zakwitną ponownie w tym samym sezonie.

* wertykulacja i napowietrzanie trawnika – w zasadzie powinniśmy wykonywać ją każdej wiosny. Ma na celu usunięcie filcu powstałego na trawniku z resztek trawy, mchu i ułatwienie krzewienia się trawy. Po wertykulacji możemy wykonać areację (wałem z kolcami) w celu napowietrzenia trawnika i przyspieszenia wiosennego wzrostu traw.

* ochrona roślin przed chorobami iszkodnikami. Łatwiej jest zapobiegać niż leczyć, dlatego pamiętajmy o właściwym podlewaniu i nawożeniu roślin, co zdecydowanie wzmocni je i uodporni na patogeny. Po chemię sięgajmy w ostateczności dbając o ochronę pożytecznych owadów (m.in. pszczoły, trzmiele, biedronki, złotooki).

Na koniec rozważań na temat tworzenia ogrodu zachęcamy do podejmowania odważnych prób, eksperymentów i życzymy powodzenia i satysfakcji z osiągniętego efektu NAJWSPANIALSZEGO OGRODU !!!