Artykuły o ogrodach

POMOC W OGRODZIE – PODPORY OGRODOWE

Podobno „OD PRZYBYTKU GŁOWA NIE BOLI”, ale co zrobić,  gdy nasze piękne hortensje, piwonie, róże, jeżówki czy inne kwiaty mają tak duże kwiatostany, ze uginają się i rozkładają na ziemi? Podobnie jest w przypadku krzewów owocowych – np. porzeczki – przy większym urodzaju ich gałęzie leżą na ziemi. O tej porze roku wiele roślin wymaga wsparcia ze względu na dużą masę nowych pędów i liści (np. pnącza), kwiatów (hortensje, róże, piwonie, parzydło leśne, jeżówki, rozchodniki okazałe, rudbekie i wiele innych) a także   owoców (porzeczki, aronia, jabłonie, winorośl i inne).

WAŻNE W MAJU I CZERWCU

Wybraliśmy temat związany z wiosenną ochroną  naszych drzew, krzewów i roślin.

Przypominamy czerwiec jest miesiącem intensywnego wzrostu roślin, oraz zawiązywania owoców po kwitnieniu. W połączeniu z ciepłą i wilgotną pogodą sprzyja to pojawieniu się wielu szkodników oraz chorób roślin. Najkorzystniejszą ochroną  przed patogenami są zabiegi chemiczne, jednak tak jak w przypadku ludzi – przed chorobami i szkodnikami lepiej jest zapobiegać niż leczyć.

Zima – przyroda zatrzymała się na chwilę i drzemie pod białą pierzyną…. Może to dobry pomysł? Zwolnić na chwilę, zastanowić się i zebrać siły na kolejny sezon…. W poprzednim numerze pisaliśmy o planowaniu zmian w ogrodzie – udało się? Ważne jest, aby zawsze zaczynać od projektu (choćby szkicu na kartce papieru) a następnie planować jego realizację. Pogoda za oknem nie zachęca do pracy w ogrodzie, ale za to w domowym warsztacie można przygotować elementy, które wykorzystamy w ogrodzie wiosną: drewniane skrzynie na rośliny, pergola, kratka na pnącze, inspekt, budka lęgowa dla ptaków… Jeszcze zdążymy zrobić karmnik dla ptaków i od razu wypróbować go! Przy większych projektach może przydać się pomoc fachowca – stolarza lub ślusarza. Jeżeli złożymy zamówienie teraz, to na wiosnę wszystko będzie gotowe. Tak czy inaczej jest to dobry czas na przygotowania!